Pomożemy Ci zdecydować która wylewka spełni Twoje oczekiwania
Każdy, kto obecnie rekonstruuje lub buduje nowy dom, zmaga się z pytaniem jaką wylewkę wybrać. Posadzki betonowe były bardzo popularnym rozwiązaniem w przeszłości, aktualnie stosuje się bardziej energooszczędne i oszczędzające czas rozwiązania. Jastrych anhydrytowy to ciekła mieszanka o właściwościach samopoziomujących, przeznaczona do wykonywania podłóg wewnętrznych o szerokim zastosowaniu w budownictwie mieszkaniowym, administracyjnym i przemysłowym. Jego właściwości tworzą progresywny materiał budowlany, umożliwiający znaczne skrócenie czasu budowy, oraz poprawy korzystnych właściwości systemów podłogowych. Od lat trwają debaty który rodzaj wylewki jest lepszy pod różnymi względami. Szybkość kładzenia, oszczędności cieplne czy wyrównanie pod późniejsze układanie płytek. Podczas gdy jastrych anhydrytowy jest popularny ze względu na krótki czas schnięcia i łatwą instalację, jastrych cementowy jest uważany za bardziej odporny na wilgoć. Faktem jest, że zarówno jastrych anhydrytowy, jak i jastrych cementowy mają zalety i wady.
Właściwości jastrychu anhydrytowego
Wylewki anhydrytowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością nawet kilkukrotnie przewyższającą posadzki cementowe. Doskonale przewodzą ciepło, więc są idealne do ogrzewanie podłogowego i zapewniają użytkownikom oszczędności. Pomieszczenia nagrzewają się szybciej oraz są ogrzewane równomiernie - czego nie mogą zagwarantować standardowe grzejniki. Wylewka anhydrytowa jest wylewana w stanie bardzo płynnym, więc poziomuje się sama - oszczędza to czas i przyspiesza ukończenie budowy. Taka wylewka jest bardziej elastyczna od cementowej, dzięki czemu można wylewać ją na dużych powierzchniach bez cięć dylatacyjnych, nie wymaga również zbrojenia. Podczas schnięcia nie występuje efekt "miski" - schnąca posadzka cementowa może się wykrzywiać kiedy schnie. Wylewka anhydrytowa twardnieje bardzo szybko, co przyspiesza prace budowlane uruchomienie instalacji ogrzewania podłogowego oraz pozwala szybciej rozpocząć prace wykończeniowe. Ekipa wykonawcza jest w stanie wykonać bardzo duże powierzchnie w ciągu jednego dnia. Wylewka anhydrytowa może być dużo cieńsza niż cementowa, gdyż lepiej przewodzi ciepło i idealnie otula nawet najtrudniej dostępne przestrzenie między rurami ogrzewania podłogowego. Mniej wymaganego ciepła do ogrzania pomieszczenia to również mniejsze opłaty za paliwo grzewcze i ogrzewanie. Wadą takiego rozwiązania jest wrażliwość anhydrytu na wilgoć dlatego nie nadaje się do użytku na zewnątrz, stąd również chcąc wylać taką wylewkę pod płytki w łazience, trzeba dodatkowo zabezpieczyć wylewkę przed namoknięciem. Wylewka jednak anhydrytowa bije cementową czasem schnięcia, wytrzymałością na zginanie i brakiem ingerencji w poziomowanie.
Czym różni się wylewka cementowa od anhydrytowej?
Jastrych cementowy jest również solidnym i trwałym rozwiązaniem jednak jego czas schnięcia jest bardzo długi. Wylewka nie wypełnia pustych przestrzeni między rurami ogrzewania podłogowego tak dobrze jak jastrych anhydrytowy. Jastrych cementowy jest niewrażliwy na wilgoć więc można go bez problemu stosować we wszystkich obszarach, w tym na zewnątrz. Czas wysychania jastrychu cementowego wynosi co najmniej 21 dni (anhydrytowego nawet 7!). Dla każdego indywidualnego przypadku i każdej sytuacji należy rozważyć indywidualnie, czy lepszym wyborem jest jastrych anhydrytowy lub jastrych cementowy. Zależy to nie tylko od tego, gdzie wylewka jest używana, należy również wziąć pod uwagę spodziewane obciążenie i cechy które pozwolą w późniejszym czasie oszczędzać na ogrzewaniu.